to the top of the page
  Home  »  

Agenda

 
Tuesday, October 5, 2021
9:00 am - 11:00 am Cyber Workshop: Craig Bowman Cyber Hygiene
   
11:00 am - 12:00 pm Registration & Lunch
  Lunch sponsored by MDU Resources Group
12:00 pm - 12:30 pm
Main Stage
Introductions & Welcome – Darin Hanson, ND SLIC, 2021 Chairman
Welcome - Dr. Douglas Jensen; President, Bismarck State College 
12:30 pm - 1:30 pm 
Main Stage
Opening Keynote - John Strand, Black Hillls Information Security
1:45 pm - 2:30 pm Breakout Sessions (A)
Main Stage State of North Dakota Cyber - Shawn Riley, State of North Dakota
  Governance and Security Considerations When Building in The Cloud - Rav Salgado & Ben Morrison, MDU Resources Group, Inc.
  Cybersecurity: Do Something! - John Mess, Network Center, Inc and Nick Prince, Artic Wolf
2:30 pm - 3:00 pm Break with Sponsors
3:00 pm -3:45 pm Breakout Sessions (B)
  Interface of Cyber and Infrastructure - Rodrigo Nieto- Gomez (virtual speaker)
  Social Engineering and Malware - A Technical Perspective - Josh Stroschein, Black Hills State University
  NDSLIC Cyber Desk Capabilities - James Hudler and James Heard, ND State & Local Intelligence Center
4:00 pm - 4:45 pm Breakout Sessions (C)
Main Stage Nashville Bombing - Chey Gethers, FBI (virtual speaker)
This session will not be streamed due to content restrictions.
  Digital Forensics for Cyber Enforcement - Arica Kulm & Dr. Ashley Podhrasdsky
  Training & Certifications in Cybersecurity - Dr. Kevin Fishbeck, University of Mary
4:50 pm - 5:10 pm Closing Remarks - Darin Hanson, Chairman
  TechND Awards & Recognition
  Wednesday, October 6, 2021
7:30 am - 8:15 am Continental Breakfast
8:15 am - 8:30 am Welcome - TBD
8:30 am - 9:30 am
Main Stage
Securing the Supply Chain - Craig Bowman, VMWare
9:45 am - 10:30 am Breakout Sessions (D)
Main Stage Vantis: North Dakota’s Statewide UAS Network
Nicholas Flom, Northern Plains UAS Test Site
  Defending Today with No Cost Cyber Resources for a
More Secure Tomorrow
- Tanya Taplin, CISA
 

Day in the Life - James Hudler, Joshua Jenkins, and Luke Schander, NDIT
Moderated by Lucas Pippinger, NDIT

10:30 am - 11:00 am Break with Sponsors
11:00 am-11:45 am Breakout Sessions (E)
Main Stage Organizational Risk Management: Measuing Privacy Risk - Lisa McKee, Protiviti
  North Dakota Volunteer Cyber Corps - Darin Hanson, ND Dept of Emergence Services
  Grid Resiliency - John Weeda, ND Transmission Authority
11:45 am - 1:00 pm Lunch                        Sponsored by Dakota Carrier Network
12:15 pm - 12:45 pm
Main Stage
Lunch Session
Bismarck State College's Transition to a Polytechnic -
Dr. Douglas Jensen, President, Bismarck State College
12:45 pm  1:15 pm Awards & Scholarship Recognition
Main Stage  
1:15 pm - 2:00 pm Breakout Sessions (F)
Main Stage Building a Better Cybersecurity Program- Michael Gregg,
State of North Dakota
  An Overview of FirstNet for Critical Infrastructure - Douglas Penniston and
Larry Ewert, FirstNet Built with AT&T
  Women in Stem - Jill Baird, EduTech
2:15 pm - 3:00 pm Breakout Sessions (G)
Main Stage International Threat Landscape - Emily Harding, CSIS
  Grand Farm: Energizing Agtech through collaboration and Innovation 
 - Brian Carroll 
  Rethink Cybersecurity Workforce Strategies (panel)-
Moderator - Melana Howe, Lake Region State College
Michelle Rakoczy, PhD, Associate Director Infrastructure & Operations, North Dakota University Core Technology Services
Michael Roue, Information Security Apprentice, North Dakota University System
Katie Adams, Director of Program Management, Safal Partners
3:00 PM Break -
Sponsored by North River IT Co.
3:15 pm - 4:00 pm
Main Stage
Closing Keynote: The Golden Hour in an Emergency -
Regina Phelps, EM & Safety Solutions
4:00 pm - 4:15 pm Closing Remarks, Bill Heinzen, NISC, 2023 Chairman

Partner Sponsors

 



Interested in becoming a sponsor for this event? Visit the sponsor section for more information.

© 2021 Bismarck State College – Continuing Education All rights reserved.
Designed and developed by Odney